Trio Reijseger Fraanje Sylla

Trio Reijseger Fraanje Sylla

Where: Main stage Dobrs Château
Dobrš č.p.1
38473
Dobrš
United States
When: 
17 August 2019 - 21:00 to 22:00
Price: 
440.00CZK
Ernst Reijseger (violoncello), Harmen Fraanje (piano), Mola Sylla (singing, percussion)

Do Dobrše se po roce vrací Ernst Reijseger, který v loňském ročníku vystoupil v rámci festivalu v uskupení Mats Eilertsen Turanga Quartet, tentokrát však v triu Reijseger Fraanje Sylla s Harmen Fraanje a Mola Syllla (Holandsko, Senegal).

Mola Sylla (narozen v Dakaru, Senegal, 1956) je senegalský zpěvák a hudebník. V roce 1987 se přestěhoval do Evropy a žije v Amsterdamu v Holandsku. Hraje na takové tradiční africké nástroje jako mbira, kongoma (senegalský lamelofon), xalam a kalimba. Sylla spolupracuje s celou řadou hudebníků, včetně jazzových

a mezikulturních prostředí. Spolupracoval s Ernstem Reijsegerem, s nímž složil scénář filmu Wernera Herzoga z roku 2005 The Wild Blue Yonder. Je zakládajícím členem skupin Senemali (spolupráce mezi senegalskými a malijskými hudebníky) a VeDaKi (dříve Vershki da Koreshki, kvartet složený ze senegalských, ruských a indických hudebníků).

Holandský violoncellista Ernst Reijseger svým kompozičním a improvizačním umem pluje v proudech soudobé hudby, jazzu, alternativní hudby, inspirace africkou etnickou hudbou, a k tomu všemu je třeba podotknout, že na bází novátorské, experimentální. Je členem Amsterodamského smyčcového tria, Arcado String Tria, spolupracuje se senegalským perkusistou a zpěvákem Molu Syllou a s kapelou pianisty Uri Cainea nahrál jazzovou parafrázi Goldbergovských variací Johanna Sebastiana Bacha. K jeho spoluhráčům patří například klarinetista Louis Sclavis, perkusista Trilok Gurtu, multiinstrumentalista Stian Carstensen nebo saxofonista Michael Moore. Ernst Reijseger na cello hraje od sedmi a od patnácti se už na koncertech představuje jako zdatný improvizátor. Od té doby také hraje sólové koncerty. Vydal několik sólových alb, je podepsaný pod řadou partitur hudby k filmům. Album s názvem Feature mu vydavatelství Winter&Winter věnovalo k jeho životnímu jubileu.

Mezi spolutvůrci nahrávky jsou jeho letití spoluhráči Harmen Fraanje, hrající na klavír a chrámové varhany a perkusista Mola Sylla. Hrají zde ještě další čtyři cellisté, celkem tři perkusisté, akordeonista Luciano Biondini a Reijseger svůj nástrojový park ještě rozšířil o mandolinové cello a tenorovou kytaru.