HLASkontraBAS Oktet

HLASkontraBAS Oktet

Where: Small stage Dobrs Chapel of st. John and Paul
Dobrš
38473
Dobrš
Czech Republic
When: 
17 August 2019 - 13:30 to 14:30
Price: 
540.00CZK
Petr Tichý (double bass), Ondřej Štajnochr (double bass), Tadeas Mesanyy (double bass), Petr Mikeš (double bass), Ridina Ahmedová (singing), Alice Bauer (singing), Mirka Novak (singing), Sisa Fehérová (singing)

V roce 2016 vydali zpěvačka Ridina Ahmedová a kontrabasista Petr Tichý album HLASkontraBAS složené z vlastních kompozic stojících pouze na dvou nástrojích - ženském hlasu a akustickém kontrabasu. Dá se říci, že třetím členem formace je loopstation, přístroj umožňující nahrávat ve více stopách přes sebe. “Používáme ho takřka ve všech skladbách. Můžeme díky němu vytvářet ´zvukovou architekturu´ a pracovat s harmonickou i melodickou bohatostí,” vysvětluje Ridina Ahmedová. “Naším cílem nebylo vytvořit co nejhustší kompozici, ale krajinu, do které by se člověk rád vracel,” říká Petr Tichý.
Album HLASkontraBAS bylo nominováno na cenu Anděl 2016 a projekt dál žije ve své koncertní podobě – proběhla řada vystoupení v ČR (Czech music crossroads, Jazz goes to town Hradec Králové, Eurotrialog Mikulov, festival Boskovice ad) i v zahraničí (Německo, Izrael, Slovensko, na podzim 2019 je naplánována série koncertů v Indii.)
Ridina Ahmedová je zpěvačka a autorka. Prvním stylem, kterému se profesionálně věnovala, byl jazz, později spolupracovala s Tomášem Dvořákem na projektu Floex (CD Pocustone a živé koncerty). V roce 2003 zrealizovala sólový projekt Hlasokraj kombinující koncert s projekcí, získala za nejocenění Next Wave. V roce 2006 vyšlo solové CD Hlasem. Je autorkou a spoluautorkou hudby k několika divadelním představením, m.j. k velikému exteriérovému divadelnímu projektu La ňina – Obří loutky v rámci programu Plzeň 2015. Hostovala vzniku hudby k několika filmům, spolupracovala s řadou dalších hudebníků.
Vedle koncertní činnosti vede semináře zaměřené na sebezkušenostní práci s hlasem v ČR i zahraničí.
Petr Tichý je absolventem konzervatoře Jaroslava Ježka a jazzového oddělení na HAMU, kromě jazzu (např. Marek Novotný Quintet, Paul Novotny Trio) věnuje i elektronickým projektům – hostoval na albu Bingriwingri bratří Orffů, podílel se na albech i koncertním provedení projektů Floex, je dlouholetým členem skupiny Alvik a spolupracoval se slovenskými Veneer. Doprovázel a doprovází řadku zpěvaček, mj Tonyu Graves, Feng Jun Song, Milli Janatkovou, Sylvii Krobovou a další. Spolupracoval také s Idou Kelarovou, Vladimírem Václavkem a dalšími hudebníky. Řadu let byl členem skupiny Bran, hrající bretonskou hudbu, působí také v žánrově pestrém triu NTS s Michalem Nejtkem a Štepánem Smetáčkem, doprovází slovenského hudebníka Pavla Hammela. Věnuje se i vážné hudbě – spolupracoval s Orchestrem Berg i s Českou filharmonií. Věnuje se také pedagogické činnosti.
Na MHF Dobršská brána bude premiérově představen projekt HLASkontraBAS v podobě Oktetu. Vznikne jedinečné těleso složené z předních českých hudebníků v sestavě 4 kontrabasů a 4 hlasů. Skladby budou nově zaranžovány, tak aby plně využily možností, které oproti looperu živé provedení přináší. Bude se jednat o projekt unikátního nástrojového obsazení, přinášející neobvyklý hudební zážitek.
Kontrabas: Petr Tichý, Ondřej Štajnochr (Musica Florea, Collegium Marianum, Karel Růžička Quartet, Emil Viklický trio), Tadeas Mesanyy (Symfonický orchestr ČS rozhlasu, Ensemble Guillaume ad), Petr Mikeš (Bran)
Zpěv: Ridina Ahmedová - music, Alice Bauer (Originální pražský synkopický orchestra, Skety), Mirka Novak (F.G. Pena, Dozen street), Sisa Fehérová.